2013, KOBİ'LERİN YENİLENME YILI OLACAK

2012'de insan kaynaklarına (İK) yapılan yatırımın hem yerli hem yabancı pazarlarda şirkete bakış açısını ne kadar değiştirdiğini gören KOBİ'ler, 2013'te İK yapılandırmalarını artırıyor. Özellikle yabancı yatırımlarının Türkiye'ye girişiyle KOBİ'lerin, 2013'de İK'ya daha çok yatırım yapacakları öngörülüyor.

2013, KOBİ'LERİN YENİLENME YILI OLACAK

2013, KOBİ’LERİN YENİLENME YILI OLACAK

2012’de insan kaynaklarına (İK) yapılan yatırımın hem yerli hem yabancı pazarlarda şirkete bakış açısını ne kadar değiştirdiğini gören KOBİ’ler, 2013’te İK yapılandırmalarını artırıyor. Özellikle yabancı yatırımlarının Türkiye’ye girişiyle KOBİ’lerin, 2013’de İK’ya daha çok yatırım yapacakları öngörülüyor.

Hugent İK firması, 2013’e girişle birlikte Türkiye’de yer alan aile şirketlerinin ve KOBİ’lerin, geçen yılların aksine daha çok kapılarını çalıdıklarını belirtiyor. Konu hakkında yorum yapan Hugent İK Satış Direktörü Çağlan Ünal Üzümcü; KOBİ’lerin zamanla artan satışların maliyet avantajının, kar oranlarının, şirketi ayakta tutan tek şey olmadığını farketmeye başladıklarını belirtti. Üzümcü, KOBİ’ler, durup içeri baktıklarında, diğer şirketlerdeki uygulamaları sorduklarında, insan kaynağının ve çalışana yapılan yatırımın da, aynı satış stratejilerindeki gibi karlılığı artırdığını, maliyetleri düşürdüğünü, hem yerli hem de yabancı pazarlarda şirkete bakış açısını ne kadar değiştirdiğini gördüklerinde İK’nın önemine daha çok vardıklarını söyledi.
İnsan kaynaklarına yapılan yatırımlar ve bunun için dış kaynak kullanımına yönelmenin bu şekilde başladığını anlatan Üzümcü, şöyle konuştu: "her geçen yıl artarak devam ediyor. Şirketler artık insan kaynaklarının, çalışan bordrolarını hesaplamaktan ibaret olmadığını, performansı değerlendirmenin önemini, ücretlendirme sisteminin getireceği faydayı, iş tanımlarını belirleme ve oluşturmanın yarattığı avantajı, bunların uzmanlık gerektiren konular olduğunu biliyor ve ona göre hareket ediyor” 
KOBİ’lerin kendilerini geliştirme konusunda yurt dışındaki örnekleri takip ettiklerini belirten Üzümcü, sözlerine şöyle devam etti: “Yabancı KOBİ’lere insan kaynakları açısından bakarsak orta ölçekli işletmelerin hemen hemen hepsinde bir insan kaynakları yapılanması var. Birçok departman 1 kişiden fazla. Yurt dışından destek alınıyor ve ortak sistemler kullanılıyor. Bazılarında ‘matriks’ bir yapı söz konusu, yani İK, direkt yurt dışından yönetiliyor. Asıl sorun buradan aşağı doğru inildikçe başlıyor. Küçük işletmelere baktığımızda birçoğunda insan kaynakları yapılanması olmadığını görüyoruz. Çalışan sayısı, tam zamanlı çalışan bir insan kaynakları departmanı gerektirecek düzeyde de olmayabiliyor ama insan kaynaklarının bunu uygulayan kişiden önce sistemi gerektirdiğini biliyoruz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.