201 KİLOMETRE OVA YOLU ISLAH EDİLDİ

Manisa Valiliği İl Özel İdaresi, Belediyeler ve meslek odalarının işbirliği ile merkeze bağlı belde ve köylerde 5 ayda 201 kilometre ova yolunun ıslah çalışması tamamlandı.

201 KİLOMETRE OVA YOLU ISLAH EDİLDİ

201 KİLOMETRE OVA YOLU ISLAH EDİLDİ

Manisa Valiliği İl Özel İdaresi, Belediyeler ve meslek odalarının işbirliği ile merkeze bağlı belde ve köylerde 5 ayda 201 kilometre ova yolunun ıslah çalışması tamamlandı.

Birlikte ve koordineli çalışma ile güzel bir iş başarıldığını belirten Vali Güvenç, en büyük kazanç olarak ilk defa ova yollarının devletin envanterine girdiğini, bu çalışmanın gelecek yıl da sürdürüleceğini bildirdi.

İl Özel İdare binasında düzenlenen kahvaltılı toplantıya Vali Celalettin Güvenç, Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Devlet Su İşleri (DSİ) 2. Bölge Müdürü Mustafa Altundal, İl Özel İdare Genel Sekreteri Selami Katran, İl Genel Meclisi Başkanı Dursun Ali Yıldız, Ziraat Odası Başkanı Nuri Solman, bazı belde belediye başkanları, Gediz Sulama Birliği temsilcisi Feridun Yılmaz ile İl Özel İdare Şube müdürleri katıldı. Toplantının açılışında konuşan Ziraat Odası Başkanı Nuri Solman, “Valimiz Celalettin Güvenç’in önderliğindeki bu çalışmayı destekleyen, katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Celalettin Güvenç’in Başkanlığındaki ova yollarının ıslah çalışmalarından Manisa halkının memnun kaldığını belirten İl Genel Meclisi Başkanı Dursun Ali Yıldız, “Ovanın Manisa için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki yıl şartlar uygun olursa geri kalan yolların da ıslah çalışmalarını yapmak istiyoruz” diye konuştu.
Manisa’daki köy ve ova yollarının yılların sorunu, yılların problemi olduğunu belirten Belediye Başkanı Cengiz Ergün de, “Sayın Valimiz önderliğinde, İl Genel Meclisi Başkanı'mız ve diğer belde belediye başkanlarımızla beraber ortak bir çalışma yaptık. Manisa Belediye Meclisi olarak önce 20 bin litre, daha sonra 30 bin litre mazot desteğinde bulunduk. Önemli olan birlikte hareket etmektir. Hizmetin daha iyi bir şekilde yapılabilmesinin çaba ve gayretindeyiz” dedi. Vali Güvenç ilk defa 25 Ekim 2010 tarihinde başlayan ova yolları ıslah çalışmalarının 31 Mart 2011 tarihi ile sonuçlandırıldığını, gelecek yıl aynı çalışmanın sürdürüleceğini, birlikte çok güzel bir çalışma yapıldığını belirterek şunları söyledi: “Manisa ovası Manisalının. Manisa’nın en büyük zenginlik kaynağı, varlık nedeni. Ova yollarımız 2010 Yılının 10. ayına kadar devletin nezdinde yok sayılan bir gerçek. Altı çizilmesi gereken husus bu. Ovada ekonomi var, tarım var, ovada halkımızın ümitleri var, geleceği var. Ama ova yolları Türkiye Cumhuriyetinin kurumları nezdinde kayda girmemiş vaziyetteydi. Köy yolarından sorumlu olan İl Özel İdaremizin envanterinde ova yolları diye bir konu yok, dolayısıyla yok olduğu için de sorun olarak görünmeyen bir gerçekti. Oysa orda ciddi bir sorun var, ekonomi var, vatandaşımız ürettiği ürünü satarken, toplarken sıkıntı içerisindeydi. Bu sorunu yoğun iş gücü altında birlik beraberlik içerinde görüşerek, el birliğiyle imece usulüyle bu işi çözebileceğimiz kanaatine vardık. Bu çalışmalarımıza belediyelerimiz ve Özel İdaremiz mazot desteği yaptı. DSİ ile çevre belde belediyeleri araç desteğinde bulundu. Ziraat Odası da çalışmaları koordine edip çalışanların hafta sonu mesai ücretlerini ödeyerek toplam 138 işgününde 21 araçla 201 km ova yollarının ıslah çalışmalarını yaptık. Çalışmalar esnasında toplam mazot 263 bin litre mazot harcandı. Bunun 50 bin litresi Manisa Belediyemizden, 50 bin litresi İl Özel İdaremizden, 43 bin 700 litresi Ziraat Odamızdan olmak üzere alt kademe belde belediye başkanlarından, Borsa, Ticaret Odası, Organize Sanayi Bölgesinden de destek aldık. Yapılan yolun genişliği 5,7 metre olup, 454 bin metreküp dolgu yapılmış, 35 bin kamyon malzeme taşınmıştır. Yapılan çalışma ihaleye esas birim fiyatlar dikkate alındığında toplam maliyeti 6 milyon 403 bin 860 TL’dir. Bu çalışmalar devletin araç ve ekipmanları kullanmak suretiyle toplam 975 bin 748 TL’ye bitirilmiştir. Bu birlikte ve koordineli çalışmanın bereketidir. Her zaman söylediğim gibi azmedersek, birlikte çalışırsak, akıllı olursak, helva yapmak için bu ülkenin bu ilin her türlüğü malzemesinin olduğunun açık ve net bir kanıtıdır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.