2009'DAN BU YANA MHP İLK KEZ 17 KİŞİ!

Manisa Belediye Meclisi yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi. MHP Grubu iki istifanın ardından ilk kez toplantıya 17 meclis üyesi ile katıldı. MHP Grubu'ndan istifa eden meclis üyelerinden Ömer Bingöl yılın ilk toplantısına mazeret bildirerek katılmazken, istifa eden bir başka MHP üyesi Fatma Tunçkan toplantıyı MHP grubundan ayrı bir yere oturarak takip etti.

2009'DAN BU YANA MHP İLK KEZ 17 KİŞİ!


2009’DAN BU YANA MHP MECLİS'TE İLK KEZ 17 KİŞİ! 

Manisa Belediye Meclisi yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi. MHP Grubu iki istifanın ardından ilk kez toplantıya 17 meclis üyesi ile katıldı. MHP Grubu’ndan istifa eden meclis üyelerinden Ömer Bingöl yılın ilk toplantısına mazeret bildirerek katılmazken, istifa eden bir başka MHP üyesi Fatma Tunçkan toplantıyı MHP grubundan ayrı bir yere oturarak takip etti.

Manisa Belediye Meclisi 2012 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. MHP cephesinde yaşanan iki istifanın ardından gerçekleştirilen toplantıda tüm gözler MHP Grubu’ndan istifa eden iki meclis üyesini aradı.  İstifa eden üyelerden Fatma Tunçkan yılın ilk toplantısında hazır bulunurken,  Ömer Bingöl mazeret göstererek toplantıya katılmadı.

Gündem maddelerinin birçoğunun oy çokluğu ile kabul edildiği toplantıda 3 yıldır atıl durumda bulunan ve eski belediye hizmet binası arsası konusunun görüşüldüğü madde MHP ile Ak Parti gurubu arasında tartışmaya neden oldu.

İHALE YOLUYLA DEVİR

Belediye Başkanı Cengiz Ergün arsa ile ilgili olarak, “Redevco bölgedeki yatırımın haziran ayının sonunda bitirecek. Bunun yanında olan arsa belediyemizin arsasıdır.  Bu alanın kat karşılığında değerlendirilmesini istiyoruz. Kamuoyunun gözünün önünde yaşanacak bir ihale süreciyle tüm yasal prosedürlerin yatırımcı tarafından üstleneceği bir modelle bu alanı hayata döndürmeyi planlıyoruz” dedi.

AP PARTİ KARŞI ÇIKTI

Ak parti Grup Başkan Vekili Ömer Çelik ise MHP grubunun ve Başkan Ergün’ün düşüncelerine parti olarak katılmadıklarını söyledi, Çelik, “Bu arsa için önceki dönemde 3 milyon TL’ye yakın bir para harcanmış. Bizim görüşümüze göre hizmet binası inşaatı devam etmeliydi. Alan belediye hizmet binası yapılmalıydı. Mevcut yönetim hizmet binası için bir yer düşünüyorsanız dahi bu alanı Belediye Hizmet binası olarak Manisa’ya kazandırmalı” dedi.

Çelik, “Manisa Büyükşehir belediyesi olacak. Bu durumda iki ya da üç tane hizmet binası ihtiyacı doğacak. Biz arsanın devrine karşıyız” dedi.

KOMİSYON KURULSUN

CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Erkenci ise meclis üyelerinin konuyla ilgili olarak bilgilendirilmemesine tepki gösterdi ve konuyu yapılan meclis toplantısında aniden görüşülmesinin yanlış olduğunu savundu. Erkenci CHP Grubunun konuyla ilgili tavrını açıklayarak, “Bu alanda üç yıldır devam eden bir yargılama süreci var. Konuyu tüm boyutları ile değerlendirmek lazım. Detaylandırmak lazım. Biz kafamıza göre bir kurgu yaptık, bu şekilde olacak diyorsanız diyecek bir şeyimiz yok. Bir karar verilmiş. Kamu hizmetlerinde bir devamlılık süreci vardır. Buna göre hareket edilecektir. Bu şekilde düşünülseydi, konu  buraya kadar gelmeyecekti belki. Şimdi alanda Redevco var. Bize göre bu konuyla ilgili komisyon kurulsun. O komisyon konuyu detaylandırsın. Bu haliyle maddeyi kabul etmemiz söz konusu değil” dedi.

Erkenci hizmet binası inşaatına başlayan firmanın işlerinin yarım bıraktırıldığını hatırlatarak, “Söz konusu firmaya 1,7 milyon TL hak ediş ödendi. Ayrıca 350 bin TL’ye yakın proje yarışması düzenlendi. O dönemde zarar 2 milyon TL. Bunu düzgün bir şekilde ele alalım. Aceleyle gelen her şey yanlış olur. Böyle hataları yapmayalım. 2-3 sene beklemişiz. Şehrin gelişmesini düşünelim. O bölgenin kalıcı çözümü için böyle bir ani gelişimi uygun bulmuyorum” dedi.

İMAR TADİLATI YAPILAMAZ

Ak Parti’nin İmar Komisyonu üyesi Can Mercül ise mecliste yaşanan konuşmaya yaptığı açıklama ile noktayı koydu. Mercül, “Bu alanda bir yatırım düşünülüyorsa alanda imar planı değişikliği yapılması gerekiyor. Bunu biz bir önceki dönemde mecliste belirledik. Bu alan ‘Belediye Hizmet Binası’ olarak imar planına işlendi. Bu alanda yapılması düşünülen tüm yatırımlar imar planına takılır. Ayrıca bu alanda imar tadilatı yapılamaz” dedi.

Mercül sözlerine şöyle devam etti; “Kal di ki mevcut bina güçlendirme yapılarak tekrar hayata kazandırılabilirdi. Mimar olan herkes bilir ki bu bina gerekli tadilatları yapılarak hayata döndürülebilir. Mevcut yönetim burada belediye hizmet binası istemiyor olabilir. Geçmişte bu alan ile ilgili MHP ‘Şato’ benzetmesi yaptı. Biz bunları o dönemde çok dikkate almadık. Ancak bu uyarıları yapmak bizim görevimiz. Bu sevdadan vazgeçin” dedi.

MADDE KOMİSYONA

Belediye Başkanı Cengiz Ergün de konunun enine boyuna araştırılmasını ve maddenin imar komisyonunca incelemesini istedi. Meclis üyelerinin oy birliği ile madde İmar Komisyonu’na gönderildi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.