2 BİN 500 KİŞİYE DAHA İŞ İMKANI

Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB), 2011 yılında yatırım için 420 bin metrekare arsa tahsisi yaptı. Buralarda 250 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilecek tesisler tam kapasiteyle çalışmaya başladığında, 2 bin 500 kişi daha iş kapısı açılacak.

2 BİN 500 KİŞİYE DAHA İŞ İMKANI

2 BİN 500 KİŞİYE DAHA İŞ İMKANI 

Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB), 2011 yılında yatırım için 420 bin metrekare arsa tahsisi yaptı. Buralarda 250 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilecek tesisler tam kapasiteyle çalışmaya başladığında, 2 bin 500 kişi daha iş kapısı açılacak.

MOSB Başkanı Sait Türek, Türkiye’nin ilk OSB’lerinden birisi olduklarını, 40 yılı aşkın geçmişle çağın gereklerini yerine getiren, eksiksiz altyapısı, köklü, sağlam ve üretken sanayi kuruluşlarıyla Türkiye’nin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine önemli katıklar sağlayabilmek için emin ve kararlı adımlarla ilerlediklerini söyledi. Bölgenin her geçen gün hızla büyüdüğünü ve geliştiğini belirten Türek, bu ilerlemenin 2010-2011 yıllarındaki verilere göre net olarak görüldüğünü bildirdi. Bölgede faaliyet gösteren tesis sayısının yüzde 11’lik artışla 157’ye ulaştığını, 18 tesisin inşaat, 14 tesisinse proje halinde olduğunu bildirdi. MOSB tarafından 2011 yılında yapılan arsa tahsis başvurularının 420 bin metrekareye ulaştığını aktaran Sait Türek, “Bu tahsislerle bölgemizin dördüncü kısım birinci etap ve beşinci kısmı yüzde 100 doluluğa ulaştı. Bölge genelindeki doluluk oranı ise yüzde 90 seviyesinde.” dedi. Geçen yıl bölgenin otomotiv ana sanayi ve yan sanayi için rezerv alan olarak ayırdıkları 1 milyon 100 bin metrekarelik kısmının dördüncü kısım ikinci etabında da ilk arsa tahsislerinin yapılmaya başlandığını belirten Türek, hedeflerinin 500 bin metrekarelik alanı ana sanayiye, 600 bin metrekarelik alanı yan sanayiye tahsis etmek olduğunu bildirdi. Yan sanayiye tahsis için ayırdıkları arsanın bitmek üzere olduğunu kaydetti.

MOSB’nin yıllar içinde gösterdiği gelişmeyi ve ilerlemeyi üretim, ihracat ve istihdam verilerinden de görmenin mümkün olduğunu belirten Sait Türek, şunları söyledi: “2004 yılında 17 bin olan çalışan sayımız bugün 35 bine, 3–4 milyar dolar olan toplam dış ticaret hacmimiz 8 milyar dolarlara ulaştı. En sevindiricisi de dış ticaret fazlası veren bir yapıya ulaşmış olmamızdır. 2011 yılında ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 20, ithalatımız yüzde 14 arttı. Elektrik tüketimimiz yüzde 11, doğalgaz yüzde 16, su yüzde 9 artış gösterirken enerji santralı yatırımlarının devreye girmesiyle fosil yatık tüketimini azaltan, atık ısı değerleme kazanlarıyla sanayi kuruluşlarına sağladığımız buhar ve sıcak su servisimiz yüzde 61 oranında arttı.”

Manisa’nın 2011 yılında iller bazında ihracat rakamlarına göre yüzde 20’lik artış gösterdiğini ve Türkiye’nin en çok ihracat yapan yedinci ili olduğunu dile getiren MOSB Başkanı Türek, bu gelişmenin 2012’de de artarak süreceğinin olumlu sinyallerini, ocak ayı ihracat rakamlarından aldıklarını söyledi. Geçen ocakta Manisa’nın ihracatının yüzde 26, şubatta yüzde 24 arttığını belirterek, bu rakamlarla Türkiye ortalamalarının çok üzerinde bir performans gösterdiğini kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.