banner278

12 PROJEYE 1 MİLYON 220 BİN EURO

Manisa'nın 12 proje karşılığında AB'den 1 milyon 220 bin Euro para aldığını kaydeden Manisa Valiliği Avrupa Birliği Projeler ve Dış İlişkiler Merkezi Koordinatörü Ural Sevener, 4 proje için de cevap beklediklerini söyledi.

banner292
 12 PROJEYE 1 MİLYON 220 BİN EURO

 

12 PROJEYE 1 MİLYON 220 BİN EURO

Manisa’nın 12 proje karşılığında AB’den 1 milyon 220 bin Euro para aldığını kaydeden Manisa Valiliği Avrupa Birliği Projeler ve Dış İlişkiler Merkezi Koordinatörü Ural Sevener, 4 proje için de cevap beklediklerini söyledi.

Manisa’da gerçekleştirilen proje çalışmaları hakkında bilgi veren Manisa Valiliği Avrupa Birliği Projeler ve Dış İlişkiler Merkezi Koordinatörü Ural Sevener, Türkiye genelinde özellikle GSMH’si düşük olan öncelikli illerin AB hibe programlarından daha çok yararlanma şansına sahip olabildiğini söyledi. Van’ın bu nedenden dolayı ilk sırada yer aldığını vurgulayan Koordinatör Sevener, “Projeler sayısı olarak Van’ın 201 projesi kabul görüldü.  Bunun karşılığında 20 milyon Euro para almış. Manisa ise 12 projeyle Manisa 56. sırada. Bunun karşılığında da 1 milyon 220 bin Euro alıyor. Bunun sebebi özellikle Ankara’nın doğusunda olan illerin öncelikli olması. Bizim gibi batı illerinde açılmayan kaynaklar oralara açık. Bu yüzden onların daha fazla programdan daha fazla hibeden yararlanma imkanı var. Buna örnek olarak tarımsal ve kırsal kalkınma var. Manisa’da da kuruldu. Uzun dönem buna benzer projelerden yararlandılar. AB’nin açtığı doğu illerine ait projelerden yararlandılar. Diğer hibe kaynakları denilen projelerden yararlandılar. Manisa’nın bu anlamda bu tarz projelerden yararlanma şansı da yoktu. Bunun için de kazanılmış proje sayısı bakımından biraz daha aşağıda kaldı. Aynı liste de İzmir de 33. sırada yer alıyor” dedi.

MANİSA’NIN POTANSİYELİ YÜKSEK

İller konusunda Manisa’nın potansiyelinin yüksek olduğuna vurgu yapan Sevener, “Fakat Manisa’da bu konuya ilgi diğer illere göre daha yeni yeni oluşuyor. Manisa bu olayı daha yeni kavramaya başladı. Özellikle son 1-1,5 senede proje konularına daha fazla ilgi göstermeye başladı. Özellikle kalkınma ajanslarının bu bölgeye hizmet vermeye başlamasından bu yana Manisa’da proje olgusu biraz daha oturmaya başladı. İlimizde artık daha net anlaşılıyor. Şu ana kadar AB projelerinde özellikle kamu kurumlarına proje çıktığı olmadı. Gerçek kişilere ya da özel işletmelere hibelerin dışında kamu kurumlarına hibelerin veriliyor olması kamu kaynaklarının belli noktalarda sınırlı olmasından dolayı da yeteri kadar hibelerden yararlanma şansı da doğmuştur. Çünkü bunların içerisinde ister istemez eş finansman katkısı koymak zorundasınız. Ancak son dönemlerde AB’de olsun, diğer hibe kaynaklarında olsun, hem özel işletmelerin hem de kamuya açılmış olan kaynaklarda ilgi daha fazla. Projelerden yararlanma isteği daha fazla eğitilmiş iş gücü daha fazla, bununla birlikte de üretilen proje sayısı da daha fazla” diye konuştu.

 4 PROJE CEVAP BEKLİYOR

Açıklanan listenin Merkezi Finans İhale Birimi ile imzalanmış olan sözleşmelerin karşılığı olduğunu kaydeden Sevener, “Yani bunun içinde ulusal ajans projeleri yoktur. 2010 yılı sonu itibariyle Manisa’ya giren hibe fonu 6 milyon Euro. Bunun 1,3 milyon Euro yakınını merkezi finans ihaleleri ile yapılan sözleşmeler oluşturmuş diğerlerini diğer fon kaynaklarından olan rakamlar oluşturmuş. Şu anda cevabını beklediğimiz 4 tane proje var. Valilik adına kazanılmış 2 tane kalkınma ajansı projesi var. İkisi de turizm alanı ile ilgili. Yine valilik adına yürüttüğümüz,  ulusal ajansa bir proje var. 15 ülke ile beraber yürütüyoruz. Bunun yanında diğer kaynaklardan 5-6 projemizin cevabını bekliyoruz. Bu beklenen projelerin toplam tutarı 630 bin Euro. Bu ön teklif aşamasında. Ön teklif aşamasını geçerse ondan sonra tam teklif gönderilip elemeden geçtikten sonra oluyor. Bunu da başarabilirsek sunacağımız rakam 630 bin Euro olacak” dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.