12 Milyon metrekare alanda yüz binlerce ağaç kesildi

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören Turgutlu'daki Çaldağı nikel madeniyle ilgili yenir bir soru önergesi daha verdi. Bölgedeki 12 Milyon metrekare alanda yüz binlerce ağaç kesildiğini iddia eden Ören, Bölgenin yeniden eski haline getirilmesi için teminat verildiğine dikkat çeken Ören, ancak faaliyet gösteren şirketin sürekli el değiştirmesinin endişeleri artırdığını iddia etti.

12 Milyon metrekare alanda  yüz binlerce ağaç kesildi

CHP'li Ören: "12 milyon metrekare alanda yüz binlerce ağaç kesildi!"

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören Turgutlu’daki Çaldağı nikel madeniyle ilgili yenir bir soru önergesi daha verdi. Bölgedeki 12 Milyon metrekare alanda  yüz binlerce ağaç kesildiğini iddia eden Ören,  Bölgenin yeniden eski haline getirilmesi için teminat verildiğine dikkat çeken Ören, ancak faaliyet gösteren şirketin sürekli el değiştirmesinin endişeleri artırdığını iddia etti. 
Hasan Ören Çaldağı nikel madeniyle ilgili yenir bir soru önergesi daha verdi. Ören, çeşitli iddialar öne sürerek Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere şu önergeyi verdi: “Manisa Turgutlu Çal dağında faaliyet gösteren Maden şirketinin sülfürik asitle nikel madeni çıkarılması ile ilgili endişeler artmaktadır. Maden çalışmaya başladığı günden bu yana sürekli el değiştirmesi Bakanlığınızca alınan taahhütlerin güvenirliğine şüphe düşürmüştür. Çünkü Bosphorus Nickel Madencilik olarak başlayan faaliyetleri, daha sonra, İngiliz Euro Nickel PLC (ENK) şirketinin sahibi olduğu Sardes Nikel şirketi devam ettirmiştir. Bu şirketin de hisselerini sattığı basına yansımıştır. Ancak yeni şirketin kim olduğu bilinmemekte, bu durum kamuoyunda şüphe uyandırmaktadır.
Maden arama ve çıkarma faaliyetleri başladığından bu yana,12 Milyon m2 alanda yüzbinlerce ağaç kesilmiş, dağ tıraşlanarak tamamen kıraç hale getirilmiştir. Arama ve işletme izni verilen şirketten, bölgenin eski haline getirilmesi ve yeniden ağaçlandırılması için gerekli teminat ve taahhütnamelerin alındığı söylenmektedir. Ancak bölgede faaliyet gösteren şirketler sürekli değiştiği için ilk şirketten alınan teminat ve taahhütlerin yeni şirketleri için bağlayıcılığının ne olacağı, aynı teminat ve taahhütlerin yeni şirketler için de geçerli olup olmadığı bilinmemektedir.   Bunlara göre;
1.Çal dağında nikel madeni arama ve deneme üretimi çalışmalarına Bosphorus Nikel şirketi başlamış daha sonra. İngiliz Euro Nickel PLC (ENK) şirketinin sahibi olduğu Sardes Nikel şirketi faaliyetlerine devam etmiştir. Bu günlerde şirket 40 milyon dolara yeniden el değiştirdiği söylenmektedir. Son olarak Çal dağında nikel madeni arama, çıkarma ve işleme faaliyeti gösteren şirketin adı nedir?
2.Daha önce verilen izinler ve tahsisler bu yeni şirket adına devam edecek midir? Yoksa yeni şirket adına yeni izin ve tahsis işlemi yapılacak mıdır?
3.Bosphorus Nickel ve Sardes Nikel şirketlerinden verilen zararların karşılanması, hafriyatın kaldırılması ve bölgenin yeniden ağaçlandırılması için alınan teminat ve taahhütler nelerdir? Kaç liralık teminat alınmıştır, karşılığı var mıdır?
4.Yeni şirketten bu güne kadar verilen ve bundan sonra verilecek zararların karşılanması ve bölgenin yeniden ağaçlandırılması için hangi teminat ve taahhütler alınmıştır. Teminat miktarı kaç liradır, karşılığı var mıdır?
5. Bölgede kesilen yüz binlerce ağaç devlet malı olduğuna göre, ağaçların bedeli bu şirketlerden tahsil edilmiş midir? Ağaç bedeli olarak toplam ne kadar para tahsil edilmiştir?
6.Maden şirketinin ormanlara ve bölgeye verdiği ve bundan sonra vereceği zararların parasal miktarı ne kadar hesaplanmıştır?

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.