banner278

10 BİN KONUT BUHARLA ISINACAK

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Soma'da 10 bin konutun ısıtılacağı Soma Elektrik Üretim Tic.AŞ. (SEAŞ) ile Soma Belediyesi arasındaki bölge ısıtma sözleşmesi imza törenine katıldı. Projesi TÜBİTAK tarafından hazırlanan ve Türkiye'de ilk defa uygulanan proje kapsamında ilk etapta 10 bin konutun ısıtılması planlanıyor.

banner292
10 BİN KONUT BUHARLA ISINACAK

10 BİN KONUT BUHARLA ISINACAK  

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Soma'da 10 bin konutun ısıtılacağı Soma Elektrik Üretim Tic.AŞ. (SEAŞ) ile Soma Belediyesi arasındaki bölge ısıtma sözleşmesi imza törenine katıldı. Projesi TÜBİTAK tarafından hazırlanan ve Türkiye'de ilk defa uygulanan proje kapsamında ilk etapta 10 bin konutun ısıtılması planlanıyor.

SEAŞ Termik santralın atık buharının değerlendirileceği projede SEAŞ Termik santralı sıcak suyu Soma Belediyesi'ne verecek. Belediye gerekli altyapı çalışmalarını tamamlayarak konutlara ulaştıracak. Tüketici kömür ve diğer ısıtma sistemlerinden %50 indirimle ısınması planlanıyor.

Soma'da hava kirliliği unutulacak

Soma Belediyesi Meclis toplantı salonundaki imza töreninde konuşan Belediye Başkanı Hasan Ergene ısıtma sistemini anlattı. Ergene; "Bu gün Somamızın uzun yıllardır hayalini kurduğu projenin gerçekleştirilmesi için ilk adımı atıyoruz. Soma Termik santrali bugün ülke genelinde üretim yapan en büyük santrallerden biridir. Biz yıllardan beri hep konuşuyor ve soruyoruz. Milyonlarca ton kömürün yandığı ve elektrik üretimi yapılan bu termik santralden neden ısınma amaçlı faydalanamıyoruz. Yaptığımız anketlerde Soma'da en çok hava kirliliğinin yaşandığını ve halkımızın bu konudan rahatsız olduğunu gördük. Biz özellikle kış aylarında yaşadığımız hava kirliliğinin önlenmesi için önemli ölçüde önlemler aldık. Ancak bu sistemi biz hayata geçirdiğimiz takdirde hava kirliliğini halkımızın gündeminden düşürmüş olacağız. Bu proje ile Soma, Turgutalp ve Kırkağaç'ta bu projeden istifade edebilecek. Sadece ısınma amaçlı değil Seracılıkta, sebze ve meyve kurutmada ve evlerde yaz mevsiminde de kullanılabilir" dedi. Biz Soma Belediyesi olarak Aralık ayında önemli projelere imza attık. Soma Belediyesi ve SEAŞ Genel Müdürlüğü ile imzalayacağımız ısı enerjisi satış sözleşmesidir. Bu noktadan sonra artık ben inanıyorum ki insanlarımız kirlilik nedeni olarak gördükleri Termik Santrale daha bir muhabbetle bakacaklar. Ben bu projenin hazırlanmasında ve hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum " dedi.
SEAŞ Genel Müdürü Halil Çıtak bölge ısıtma sistemi içinde SEAŞ'ın yapacaklarını anlattı. Ardından TÜBİTAK Marmara Araştırma ve Malzeme Enstitüsü Proje yöneticisi Dr. Cengiz Güngör projeyle ilgili sunum yaptı.
Bu proje Türkiye'ye örnek olacak

Manisa Milletvekili Recai Berber'de yaptığı konuşmada; "Bu proje ile ilk defa karşılaştığımda gerçekten çok heyecanlandım. Belki kendilerinden bir kaç saat boyunca bilgiler aldım ve çok etkilendim. Bu projenin gerçekleştirilmesi için Milletvekilleri olarak üzerimize düşeni yapacağımızı o gün söylemiştik. Öncelikle bu proje Yatağan Termik Santralinde başlatılmıştı. Ancak Yatağan'da yapılan çalışmalara Belediye sahip çıkmadı ve bu bölgedeki çalışmadan sonuç alınamadı. Fakat burada ben öncelikle SEAŞ ve EÜAŞ'a teşekkür ediyorum. TÜBİTAK ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nin dünyadaki örnekleri de baz alarak hazırladıkları bu proje aynı zamanda Türkiye'nin de önünü açacak. Çünkü bu ilk olacak. Soma'da eğer başarılı bir örneğini hayata geçirebilirsek belki 14 tane farklı şehrimiz içinde bu uygulama yapılabilecek. Ben gerçekten katkısı bulunan herkese çok teşekkür etmek istiyorum. SEAŞ ve EÜAŞ Enerji Bakanlığımız 2010 yılı programlarında olmamasına rağmen bu projenin hayata geçirilmesi için Devlet Planlama teşkilatına müracaat ederek ilk 10 bin konut ve projesi için gerekli olan 5 Trilyon TL'lik ödenek hemen tahsis edildi ve hayata geçirilmesi için hazır hale getirildi. Bugün sözleşme yapılabilir hale geldi. Tabi burada en önemli aşama, üretilecek olan ısının belediye tarafından alınıp dağıtılabilecek olması. Bu konuda teknik arkadaşlardan detaylı bir bilgi aldım. İnanın burada söylenmeyen bir şey var. Bu sistem ile sadece kömürün değil, doğal gazın ve diğer ısınma araçlarının yarı fiyatına vatandaşa ulaşacak bu hizmetin verilebilecek olması. Çünkü yapılacak hizmet eğer ekonomik değilse bu hizmeti kullanacak kişilerin bulunması da zor olacaktır. Belediye Başkanımız bir çok hizmetlerde olduğu gibi bu projenin de maliyetlerini düşürmek için gerekli incelemeleri ve çalışmaları yapmıştır. Böyle büyük bir projenin tamamlanması için gerekli olan desteğin İller Bankasından sözü alındı. Dolayısıyla belediyemize sağlanan bu imkan Soma'mıza, Turgutalp'e, Kırkağaç'a önemli ölçüde fayda sağlayacaktır. Ben bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Eğer bu proje başarılı bir şekilde gerçekleştirilirse Türkiye'ye örnek olacak. Türkiye'de çok önemli bir değişimin bugün adımı atılıyor. Bu proje memleketimiz için, Soma'mız için, yöremiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç "Soma'mıza ve Soma'da yaşayanlara fevkalade hizmet verecek bir güzel gelişmenin içerisindeyiz. Bunu akıl etmek, planlamak, projelerini hazırlamak, gerçekleştirilmesi için ısrarla çalışmak şüphesiz başta belediyemiz ve ilgili kurumların çalışmasıyla olur. İki dönemdir Belediye Başkanlığımızı yapan arkadaşımız Hasan Ergene'nin, Soma insanının daha rahat, daha huzurlu hayat sürdürebilmesi için yaptığı pek çok çalışmanın yanında birde böyle atık ısı ile konutlarımızın ısıtacak proje hazırlaması çok önemlidir. Bu proje ile hava kirliliğinden, tasarrufta ve diğer bir çok yönden fayda sağlayacak olan ve Türkiye'de bugüne kadar kullanılmamış bir imkanı kullanmış olacağız. Bu bölgesel ısıtma sistemleri ile Almanya'da 5 milyon konut yararlanırken, Türkiye henüz sıfır görünüyor. Demek ki Soma'nın güzel bir başlangıç olması, bu imkanın başka şehirlerimiz içinde kullanılabileceğini gösteriyor. Soma'mızın havaya uçup giden bu nimetten şimdi ısıtma amaçlı kullanacak olması, Turgutalp ve Kırkağaç'ın da bu nimetten istifade edecek olması ve gelecekte seralarımızın da bu gelişmeden faydalanması yapılan işin ne kadar faydalı ve güzel olduğunu bize gösteriyor. Bütün Somalı hemşehrilerimizin bunu heyecanla beklediklerini düşünüyorum. Soma Belediyemiz bu projenin tanıtımını hazırladıkları güzel bir broşür ile Soma'da yapılan bu hizmeti ilçede yaşayan herkese gayet güzel takdim etmiş. Çalışan insanlarımızın Emeklilerimizin, eğitime gönül veren güzel insanlarımızın yaşadığı Soma'da belediyemizin yaptığı bu çağdaş hizmeti hepimiz alkışlıyoruz. Değerli Milletvekilimiz Recai Berber, Mehmet Çerçi ve İsmail Bilen ile Soma'nın bu başarısına şahit olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum. İmzalar hayırlı olsun. İnşallah en kısa zamanda hayata geçirilecek bu proje. Ben bu süreyi iki yıl gibi gördüm. Bankalarımız bu iş için Soma belediyemizi çok güvenilir görmüştür. Sürekli yatırım yapan, elindeki imkanları da çok iyi kullanan bir belediye. Belediye başkanı da herkese güven veriyor. Bu nedenle Belediye çalışanlarına, Meclis üyelerine, İl Genel Meclis üyelerinide ayrıca teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun"dedi.
Belediye Başkanı Hasan Ergene, SEAŞ Genel Müdürü Halil Çıtak, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın huzurunda Bölge ısıtma sistemi ısı satış sözleşmesini imzaladılar.
Sözleşme imza törenine Ak Parti Manisa Milletvekilleri Recai Berber, İsmail Bilen, Manisa Valisi Celalettin Güvenç, Kırkağaç Kaymakamı Ali Sırmalı ve Manisa daire amirleri ile Somalılar katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.