10 BİN İŞÇİ İÇİN TOPLU SÖZLEŞMELER TAMAMLANDI

Soma Kömür İşletmeleri ve İmbat A.Ş ile Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tamamlandı.

10 BİN İŞÇİ İÇİN TOPLU SÖZLEŞMELER TAMAMLANDI

MADEN İŞÇİLERİNİN TOPLU SÖZLEŞME SEVİNCİ

Soma Kömür İşletmeleri ve İmbat A.Ş ile Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tamamlandı.

İmzalanan toplu sözleşmeler kapsamında yaklaşık 10 bin işçinin bulunduğu sendikalı iki firma işçilerine yüzde 28’lere varan zam yapıldı. Sözleşmeler kapsamında taban ücretinde de iyileştirme yapılarak en düşük maden işçisinin maaşı bin 200 TL oldu.
Ege bölgesi şubesinde tamamlanan toplu iş sözleşmeleri için iki firma ile sözleşme imzalandı. İmza törenine İmbat A.Ş. Genel Müdürü Gökalp Büyükyıldız, Soma Kömürleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkez Genel Sekreteri Vedat Ünal, Ege Bölgesi Şube Başkanı Tamer Küçükgençay, Ege Linyitleri İşletmesi (ELİ) Müessese Müdürü Hakkı Duran ve sendika işyeri temsilcileri katıldı.
Sendika, işverenlerle yaptığı görüşmelerde işçilerin taban ile tavan ücretleri arasında dengeleme politikasını yürüttü. Buna göre, yer altında çalışan bir işçinin en düşük maaşı bin 200 TL’ye çıkarılacak. Yapılan zam oranı ise düz işçilere yüzde 28, usta ve 1. grupta yer alan işçilere yüzde 8-14, yedeklere ise yüzde 17-24 arasında zam yapılacak. Ayrıca, işçilerin sosyal hakları da iyileştirilecek.

KÜÇÜKGENÇAY: “İŞÇİLERİMİZİN MEMNUN KALACAĞI BİR SÖZLEŞME”
Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şube Başkanı Tamer Küçükgençay, “Yaklaşık 4 aydır toplu iş ilişkileri yasasının geçmesini bekliyorduk. Temmuz öncesi sözleşmeye oturmamız gerekiyordu. Meclisin tatile girmesi nedeniyle toplu iş ilişkileri yasasının gecikmesi işçileri mağdur ediyordu. Nihayetinde yasa sonuçlandı. Bizde yaklaşık 10 gün içersinde yapmış olduğumuz görüşmelerle sözleşmelerimizi tamamladık" dedi.
Küçükgençay, “İşçilerimizin taban ücretlerinde ciddi bir artış sağladık. İki firmadan da düz işçi olarak çalışan işçilerimiz için yaklaşık yüzde 26 civarında zam aldık. Usta ve 1. grupta yer alan arkadaşlara yüzde 8-14 arasında, yedek işçilerde de yüzde 17-24 arasında gerçekleşti. Her iki firmadan da ortalama yüzde 15 oranında zam aldık. Bu işçilerin yüzde 80’ini memnun eden bir şey oldu. Yer altına kim giriyorsa bin 200 TL ücretin altında ücret alan işçi kalmadı. İmbat A.Ş.’nin 23 yıldır sendikalı olması nedeniyle kömürde ve birkaç hakta önceliği var. Diğer firma ile de zaman içersinde bu fark kapanacak. İşverenlerin bu hakların genişletilmesindeki yaklaşımlarından dolayı, Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi ve Genel Merkezimiz adına kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Her iki firmaya da teşekkür eden Sendika Genel Sekreteri Vedat Ünal, "Bu toplu sözleşmeye kazanım olarak bakıyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte de işçilerin hak ve menfaatleri ile işverenlerin kazanımları daha yukarıya çıkarılır. Bu sözleşmelerde biz şunu anladık. Bilindiği üzere yer altından emekli olabilmek iyice zorlaştı. Önümüzdeki günlerde yapacağımız çalışmalarla gerek Enerji gerekse Çalışma Bakanlığı ile görüşüp yer altının emeklilik yaşının aşağı çekilmesi çalışmalarını yürüteceğiz. Umarım bu da bir kazanım olur. Bende Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkezi olarak sözleşmelerde katkıları bulunan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim” dedi.


İŞVERENLERDEN “HAYIRLI OLSUN” AÇIKLAMALARI
ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran ise, sağlanan anlaşmanın ardından şu açıklamayı yaptı: “Hem işçilerimiz hem de firmalarımız açısından hayırlı olsun diyorum. İnşallah kazasız belasız nice sezonlar geçiririz. Soma’daki İmbat ve Soma kömürleri firmalarımız TKİ ve ELİ nazarında amiral gemisi niteliğinde. Önceki dönemlerle bugünler arasında kurumsallaşma yönünde müthiş bir gelişme yaşanıyor. İşçilerin iş sağlığı ve iş güvenliği yönünden de büyük bir atılım yapıldığı da göz önünde. Tahlisiye ve kurtarma ekibinin her iki firmada da çok güçlü tutulduğu iş kazalarında diğer il ve ilçelerdeki yerlere kurtarma ekipleri gönderiyor iki firma da. İki firma da büyük bir işçi potansiyeline sahip. Bunları evirip çevirmekte kolay değil. Kazandırılan haklar sevindirici. Sendikamızı da bu konuda tebrik ediyorum. Gayretli ve sabırlı çalışmaları sonuç verdi. Maden sektörü yer altı ve yer üstü fark etmeksizin çok meşakkati bir sektör. Her iki firmamızın rezerv sorunları da yok. Çalışmaları yatırımları daha iyiye doğru gitmeli. İşçilerimiz de kendilerinden ve geleceğinden emin. Hayırlı olsun.”
Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru da, “Biz TKİ’nin çalışanıyız. 2005 yılından beri TKİ adına iş yapıyoruz. Bu güne kadar ciddi anlamda saha problemimiz vardı. Geventepe’deki sahamız bitti bitecek durumdaydı. Geçtiğimiz günlerde biz ve İmbat A.Ş. Saha konusunda rahatlamaya kavuştuk. Bunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sonuçta, bu olayın bu şekilde gelişmesi sonrasında hiç sıkıntı yaşamadan Sendika ile masaya oturup bu zamları verebildik. Bana göre yer altında çalışanlar için az ama, önümüzdeki yıllarda bu zam oranlarının katlanacağını göreceğiz. Yer altında çalışanların daha yüksek ücret almasını istiyoruz” diye konuştu.
Bir süredir devam eden toplu sözleşme görüşmelerinin olumlu sonuçlanması nedeniyle taraflara teşekkür eden İmbat A.Ş. Genel Müdürü Gökalp Büyükyıldız ise, "Mevcut koşullarda yapabileceğimizin en iyisini yaptık. Daha fazla zam yapmak isterdik. 2012-2015 arasındaki 3 yıllık süreyi kapsayan bu toplu iş sözleşmesinin tüm çalışanlarımızda iyi bir sinerji yaratacağını ümit ediyor ve görüşmelerdeki olumlu yaklaşımlarından dolayı işçilerimizin tamamına yakınının bağlı bulunduğu Türkiye Maden-İş Sendikası’nın yöneticilerine teşekkür ediyorum. Bu toplu iş sözleşmesinin firmamıza ve firmamız emekçilerine hayırlı olmasını dilerim” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.