banner271

1 MİLYON ÇOCUK BOŞANMA MAĞDURU

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Manisa Barosu işbirliğiyle Manisa Adalet Sarayı Konferans Salonu'nda, "Aile Hukukunda Mal Rejimleri, Boşanma Tazminat Davaları" konulu bir seminer düzenlendi.

1 MİLYON ÇOCUK BOŞANMA MAĞDURU

1 MİLYON ÇOCUK BOŞANMA MAĞDURU 

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Manisa Barosu işbirliğiyle Manisa Adalet Sarayı Konferans Salonu'nda, "Aile Hukukunda Mal Rejimleri, Boşanma Tazminat Davaları" konulu bir seminer düzenlendi.

Geliştirilen sosyal çalışmalar ve ilişkileri içerisinde meslekleri için önemli kazanımlar elde ettiklerini vurgulayan Manisa Barosu Başkanı Av. Zeynel Balkız, “26 Ocak 2013 tarihinde Ankara’da yaptığımız ortak toplantıda avukatlık mesleğinin temel sorunları, sıkıntıları ve çözüm yolları konulu bir çalışmanın sonucunda ilk semeresi olarak arkadaşlarımızın UYAP (Ulusal Yargı Ağı Portalı) üzerinden yaptıkları çalışmalarda tarama ücreti olarak alınan 2’şer liranın kaldırılması oldu. Sorunlarımızla ilgili diğer çalışmaların sonuçlarını da ileriki günlerde alacağımızı ümit ediyoruz. Bu da kavgacı bir üslup yerine müzakereci bir üslubun aldığı neticeler olarak değerlendirilmelidir.  Biz mesleğimizin önündeki engellerin kalkması ve kazanımlarımızın maddi ve manevi olarak artması için elimizden gelenleri yapacağız” dedi. 

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Üyesi Ömer Uğur Gençcan, 6284 Sayılı Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun hakkında bilgi verdi. Söz konusu kanunda başarılı bir uygulama yapılması halinde boşanma davalarının aşağı yukarı engelleneceğini belirten Gençcan, "Buna bağlı olayları zaten engelleyeceksiniz. Dolayısıyla bu 6284'i iyi benimserseniz, pek çok ailenin dağılmasını engelleyeceksiniz. Bugün boşanma oranlarına baktığımız zaman alt alta rakamları topladığınızda, yaklaşık 1 milyon çocuğun ya ana ya baba kontrolü dışında olduğunu görüyoruz. Bunun toplum için çok büyük potansiyel bir tehlike olduğunu, bu çocukların ileride ülkenin yöneticisi olacağını düşündüğünüzde bu çok önemli bir konu. Dolayısıyla dükkan tahliyesini fazla bilmeseniz de olur ama aile hukuku ve mal rejimleri kavramları toplumun selameti, huzuru, güvenliği açısından çok önemlidir." dedi.  

Kanunla bütün kadınların, çocukların ve aile bireylerinin koruma altına alındığını dile getiren Gençcan, "Bu kanunla bütün kadınlar korunur. Kadınlara yönelik bir sınırlama yok. Yeter ki şiddete uğramış veya uğrama tehlikesi bulunan bir kadın olsun. Kadınlara yönelik olarak bu kanun sosyolojik bir ayrım yapmıyor, biyolojik yapmıyor, fiziksel yapmıyor, dinsel, ekonomik, bölgesel yapmıyor. Hiçbir tercihi yok. Bütün çocuklar, şiddete uğrayan veya uğrama tehlikesi bulunan bütün aile bireyleri de koruma altında. Bir de belirli nesne, olay veya bireylerin, duygusal aile bağlantısı olan kişilerin de korunması gerektiğine inanıyorum. Şiddete uğrayan veya uğrama tehlikesi bulunan bütün canlıların korunması düşüncesine sahibim. Olabildiğinde geniş yorumlanması gerektiği düşüncesindeyim." şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.