BU İLÇE MARKA KENT OLMA YOLUNDA

TÜİK’in açıkladığı son verilere göre Alaşehir’in nüfusu 99 bin 504 olarak belirlendi. Böylece Alaşehir nüfus yoğunluğu bakımından Manisa’nın Yunus Emre, Şehzadeler, Akhisar, Salihli, Turgutlu ve Soma’nın ardından 7.ci büyük ilçesi oldu Alaşehir’in açıklanan 99 bin 504 kişilik nüfusu ile Türkiye’deki 24 ilin şehir merkezinden daha kalabalık olduğu ortaya çıktı. Birçok etken ile bölgenin merkezi konumunda olan Alaşehir nüfusu ile de ön plana çıkıyor.

BU İLÇE MARKA KENT OLMA YOLUNDA

Bölgede nüfus yoğunluğunun yanında turizmi, jeotermal kaynakları ve verimli toprakları ile ön plana çıkan Alaşehir’in en büyük hedefi bölgenin hinterlandı konumuna yükselmek olarak görülüyor. Bu hedefin gerçekleşmesi için de Büyükşehir olan Manisa’nın önemli ilçelerinden biri konumuna gelen Alaşehir ’de kentsel yaşam seviyesinin yükselmesi, ulaşım ve otopark sorunlarının çözülmesi, İzmir - Ankara yüksek hızlı tren hattı projesinin gerçekleştirilmesi, en öncelikli ihtiyaçlar arasında olduğu dillendiriliyor.
“ALAŞEHİR 24 İLİN ŞEHİR MERKEZİNDEN DAHA KALABALIK”
İşte Büyükşehir Manisa’nın ve Ege Bölgesi’nin yükselen yıldızı olmaya aday kenti Alaşehir’in şehir merkezlerinden daha kalabalık olduğu iller: Amasya 96 bin 220, Artvin 25 bin 192, Bilecik 55 bin 113, Bingöl 99 bin 260, Bitlis 47 bin 8, Burdur 74 bin 680, Çankırı 74 bin 442, Erzincan 96 bin 914, Gümüşhane 35 bin 916, Hakkâri 57 bin 939, Kars 77 bin 674, Kastamonu 98 bin 456, Kırklareli 68 bin 4, Muş 84 bin 121, Nevşehir 94 bin 189 Sinop 38 bin 459, Tunceli 31 bin 47, Yozgat 79 bin 240, , Bayburt 36 bin 326, Şırnak 60 bin 255, Bartın 61 bin 289, Ardahan 18 bin 857, Iğdır 83 bin 944, Kilis 89 bin 422
ALAŞEHİR’İN NÜFUSU GENÇ, DİNAMİK, ENERJİ DOLU
Belediye Başkanı Gökhan Karaçoban Alaşehir, belde ve köyleri ile birlikte 100 bine yaklaşan nüfusuyla Manisa’nın en büyük ilçelerinden birisi olduğunu belirterek,"Alaşehir, belde ve köyleri ile birlikte 100 bine yaklaşan nüfusuyla Manisa’nın en büyük ilçelerinden birisidir. Hatta ilçemizin nüfusu, ülkemizin ilçe şehirlerinden birçoğunun nüfusundan daha fazladır. Dahası, ilçemizin nüfusu genç, dinamik, enerji dolu ve geleceğimiz için umut veren bir niteliğe sahiptir. İşte biz, böylesine önemli bir kent kimliğine sahibiz. Seleflerim olan ve Alaşehir belediyecilik tarihine geçen başkanların bıraktığı yerden şehri alıp Manisa’da parmak la işaret edilen öncü, önde ve örnek bir şehir olması için bu şehre sevda bağı ile bağlanmaktan ve ona maşuk muamelesi yapmaktan öte bir yol bilmiyorum. Şehrimize olan bu bağlılığımız ve bu sevdamızdır ki bizi Alaşehir ile bütünleşmek yaptı. Bu duygu ve düşüncelerle ilçe halkına hizmetlerimizi sürdürüyoruz”dedi.
“ALAŞEHİR BÖLGESİ’NDE İHRACAT MERKEZİ”
Alaşehir’de 2013 yılında 306 bin 89 ton tarım ürünü ihracatı yapıldı. Gümrük Müdürlüğü vasıtasıyla İhraç edilen ürünlerin başında 178 bin 555 tonla yaş üzüm gelirken, 36 bin 720 tonla kiraz ikinci, 33 bin 586 tonla nar üçüncü ve 21 bin 746 tonla kuru üzüm dördüncü, taze domates 8 bin 559 tonla beşinci sırada yer aldı. İhracatta geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 10 oranında bir düşüş olduğunu belirten Alaşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Dinçer, rekoltede yaşanan düşüşe rağmen geçen yıllarda olduğu gibi 178 bin 555 tonla sofralık yaş üzümün ilk sırada yer aldığını söyledi.
Alaşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Dinçer, Alaşehir Gümrüğü’nün 2013 yılı rakamlarını açıkladı,” Geçen yıl Alaşehir Gümrük Müdürlüğü’nden 306 bin 89 ton ihracat yapıldığını, ihraç edilen ürünler arasında 178 bin 555 tonla sofralık üzümün birinci sırada olduğunu söyledi. Dinçer, 36 bin 720 tonla kirazın ikinci, 33 bin 5 86 tonla narın üçüncü, 21 bin 746 tonla kuru üzümün dördüncü sırada, taze domatesin 8 bin 559 tonla beşinci yer aldı. İhracat rakamlarına baktığımızda bu yıl rekoltenin düşük olması nedeniyle yüzde 10 oranında bir azalma olduğu gözlenmektedir”dedi.
2013 yılında en çok ihracat yapılan ülkenin Rusya Federasyonu olduğunu kaydeden Alaşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Dinçer “Alaşehir Gümrüğü’nden en çok ihracat 114 bin 194 tonla Rusya Federasyonu’na olurken, onu 64 bin 360 tonla Avrupa Birliği ülkeleri takip etti” dedi.
"BÜYÜKŞEHİR SAYESİNDE KENTTEN KÖYE GERİ DÖNÜŞLER BAŞLAYACAK"
AKParti Manisa Milletvekili Opr. DR. Muzaffer Yurttaş Büyükşehir sayesinde köylerin bir cazibe merkezi haline getirileceğini belirterek, yapılacak olan yatırımlar ile kentten köye geri dönüşlerin başlayacağını söyledi. Yurttaş,”Bu yasa hazırlanırken bizlere de görüşlerimiz soruldu. Yasayı incelerken köye ne gibi faydası olacak diye düşündüm. İnanıyorum ki, Alaşehir ve Sarıgöl’e bağlı köylerimizde Köydes projelerinden aldıkları payın çok daha fazlasını büyükşehir sayesinde alacak ve yaşam merkezi haline gelecektir. Bu sayede kentten köye geri dönüşler başlayacaktır. Bin Günde Bin Gölet Projesi kapsamında Alaşehir’de 8 adet gölet projesi hayata geçirilecek. Yapılan bu göletlerle sulu tarıma kavuşan köylerimiz ve tarlalarımız daha verimli hale gelecektir. Köylerde yaşayanlar şehirdeki su ücretinin ¼ ünü ödeyecekler.10 yıl boyunca ilçe belediyeleri bütçelerinin %10 unu köylere ayıracaklar. Köylerimizin su sorunu kalmayacak. Suyun çıkarılması, pompa alım ve bakımı, su depoların yapım ve ilaçlanması, su şebekelerinin yenilenmesi artık köy muhtarlarımızın sorumluluğunda değil, Büyükşehir Su Kanalizasyon Müdürlüğü’ne ait olacaktır .Köylerde ev yapmak isteyenlere ücretsiz mimari tip projeler verilecek istediği projeye uygun evini yapabilecektir. Artık Alaşehir ve Sarıgöl’e bağlı köylerimizin iki belediye başkanı olacak, muhtar koşturmayacak, belediye başkanları köylümüzün ayağına gelecek. Orman köylerinin mevcut hakları korunacak. Köyler emlak ve çevre temizlik vergisi vermeyecekler. Bu hizmetlerin takipçisi olacağız. Biz halka hizmeti Hakk’a hizmet biliyoruz. Belediyeciliği biz yaparız. Halkımızın güvenini ve emanetini en güzel şekilde muhafaza edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.